روانشناسی و تربیتی » مدیریت خود

ناحیه کاربری
رمز را فراموش کرده ام   عضویت
مدیریت خود
عنوان : مدیریت خود
تعداد صفحه : 124
نوبت چاپ : چاپ اول، پاییز 1392 (منتشر شد جدید)
نویسندگان : اکرم نجف لو،فرح خبیر، رقیه کریمی زرندی
قیمت : 60000 ريال
شابک : 6-83-8875-964-978
قسمتی از فهرست مطالب

 

 

1-مديريت خود: مسئوليت‌پذير هستند، عزت نفس بالايي دارند، هرگز تسليم نمي‌شوند.

2-مديريت تفکر: تفکر خلاقانه دارند، به پيامدهاي کارشان مي‌انديشند، با ديگران مشورت

مي‌کنند.

3- مديريت اهداف: اهداف بزرگ را به اهداف کوچک تقسيم مي‌کنند، ارزش‌گذاري روي

اهدافشان دارند، بهترين‌ها را مي‌خواهند نه راحت‌ترين‌ها را.

4- مديريت زمان: برنامه‌ريزي دارند، براي هر يک از کارهاي خود مدت زمان تعيين مي‌کنند.

5- مديريت مهارت و دانش: اراده قوي براي ياد گرفتن دارند، مي‌دانند که دانش پيش نياز تغيير

است.

6- مديريت حل مشکلات: به شکايت واقع‌بينانه مي‌نگرند، براي آنچه که ندارند ناراحت

نمي‌شوند، نوري هستند پيش پاي وجودشان.

7- مديريت ارتباط: ارتباط عالي و موثر دارند، در زندگي از درک و تفاهم بالايي نسبت به

ديگران برخوردارند.

8- مديريت خشم: انتقادهاي سازنده را مي‌پذيرند، روي رفتارهايشان کنترل دارند، انعطاف‌پذير

هستند.

 


 منتخبی از متن کتاب

مديريت خشم


 انتقادهای سازنده را می پذیرند

 

به راستی انتقاد چیست؟ تصویری که از انتقاد در ذهن عوام وجود دارد عبارت است از: اظهار نظر مخرب، ویرانگر، تحقیر کننده شخصیت که هدفش خراب کردن فرد است. اما مفهوم واقعی انتقاد عبارت است از: هنر قضاوت، ارزشیابی و بررسی یک پدیده به منظور آشکار کردن نقاط قوت و ضعف آن. انتقاد به دو صورت وجود دارد: 1- انتقاد ویرانگر          2- انتقاد سازنده

 

■  انتقاد ویرانگر: انتقاد ویرانگر در مورد عمل فرد به او تاخته می‌شود و انتقاد کننده نه نتها هدفش اصلاح فرد نیست بلکه زیر سوال بردن شخصیت وی است و او را تحقیر می‌کند و منطقی در آن به چشم نمی‌خورد.

 

 انتقاد سازنده: این انتقاد به مفهوم واقعی و درست نقش مهمی در سازندگی و ایجاد تحرک در فرد دارد. نقاط ضعف بررسی شده و سعی در تصحیح آنها می‌باشد.

افراد موفق انتقاد سازنده را که با قصد خیرخواهی است، می‌پذیرند. در این نوع انتقاد، شخصیت آنها زیر سوال نمی‌رود و با پذیرفتن این انتقاد پیشرفت و ترقی در کارهایشان به وجود می‌آید.

افرادی که انتقاد سازنده می‌کنند، هیچ گاه نظر خود را تحمیل نمی‌کنند و فقط به صورت پیشنهاد و یک نظر آن را ارائه می‌کنند. نقاط قوت را می‌بینند و آنها را بازگو می‌کنند، سپس نقاط ضعف را تجزیه و تحلیل می نمایند و به حالت خشک و امری به دیگران انتقاد نمی‌کنند.

تمرین

 اگر می‌خواهید در گروه افراد موفق باشید باید بتوانید به راحتی بین انتقاد سازنده با ویرانگر تشخیص قائل شويد. پذیرای انتقاد سازنده باشید که شما را به سازندگی و بالندگی در هدفتان سوق می‌دهد و می‌‌توانید فعالانه برای عمل مورد انتقاد قرار گرفته شده تصمیم بگیرید و آن را به نحو مطلوبی انجام دهید و به موفقیت نایل آیید. در نزد افراد موفق انتقاد سازنده، به مثابه یک فرصت خوب، تلقی می شود و آنها این فرصت را در می‌یابند.

 

یادتان باشد آن که انتقاد سازنده را پذیرا باشد، پرشکوه‌ترین موفقیت‌ها را در زندگی خود به وجود می‌آورد.

 

  توكل می‌کنند و نتیجه را به خدا می‌سپارند

 

توكل کنید. همه چیز را رها کنید و به خدا بسپارید. اگر نومید، افسرده، دلسرد، آزرده و غمگین هستید، اگر می‌بینید که علی رغم تلاش‌هایتان موفق نشده‌اید، رها کنید و به خدا بسپارید. بگذارید خداوند هدایت و سرپرستی همه امور زندگی‌تان را برعهده بگیرد. اگر این کار را انجام دهید، شاهد معجزات بیشماری خواهید بود. با این کار راه را برای جاری شدن لطف الهی باز می‌کنید و آنگاه متبرک خواهید شد و نتیجه کار به نفع شما پایان می‌پذیرد. خداوند شما را نومید نخواهد کرد و فشارها و اندوه‌ها از بین می‌برد و آن‌گاه فرصت‌ها و چاره‌های جدید جریان می‌یابند.

انسانهای موفق بعد از تلاش و کوشش فراوان با رها کردن اجازه می‌دهند که خواست خدا جریان یابد، نور خدا بتابد، نیروهای الهی فعال شوند و نظم و ترتیب الهی، ذهن، جسم و زندگی شان را درخشان سازند. برای رهاشدن از زندگی و وابسته نبودن باید سرور باشید نه برده. سرور وقایع، احساسات متلاطم و توفنده، امیال و خواسته های خود باشید و آنها را در کنترل خود درآورید، در این صورت است که اگر به هر دلیلی با تلاش‌ها و تمرین‌های فراوان به هدف خود نرسیدید، رها می‌سازید و خود را برده اهدافتان نمی‌کنید. وقتی که برده امیال و خواسته‌هایتان هستید، زندگی را باری سنگین می‌یابید. اجازه ندهید. برده چیزهایی شوید که می‌توانید بر آنها مسلط باشید. اگر تسلط خود را در زندگی حفظ کنید در هر شرایطی شما پیروز و موفق هستید حتی اگر به هدف خود نرسیده باشید.

 

تمرین

اگر بتوانید کارهای بالا را در زندگی عملی سازید، اعجاز فراوان در زندگی خواهید دید. اگر می‌خواهید در گروه افراد موفق جای گیرید، باید گذشته تلخ خود را رها کنید.

 

یادتان باشد وقتی ایمانتان نیرومند گردد، تسلیم رضای خداوند می شوید و اسیر توفان های زندگی نمی شوید.