دکتر اصغر ساداتیان - ناپدری،نامادری و كودكان

ناحیه کاربری
رمز را فراموش کرده ام   عضویت

دکتر اصغر ساداتیان - ناپدری،نامادری و كودكان

شايد سخت‌ترين و مشكل‌ترين نوع خانواده‌ها، آنهايي هستند كه ناپدري يا نامادري دارند، خصوصاً اگر دو زوج، صاحب فرزند از ازدواج قبلي نيز باشند (به اصطلاح خانواده خرد و مخلوط شده- (blended family.

حقايق و تصورات غلط

كودكان بسيار انعطاف‌پذير بوده و بزودي به موقعيت جديد عادت خواهند كرد: خير. كودكان حتي تا نوجواني اميدوارند كه والدين‌شان دوباره به هم بازگردند و با ازدواج مجدد شما، اين اميد آنها به ياس تبديل خواهد شد. برحسب سن، واكنش كودك در برابر خانوادة جديد متفاوت خواهد بود:

 

قبل از دبستاني: در اين سنين، كودك معمولاً راحت‌تر به موقعيت و شرايط جديد خو گرفته و امكان برقراري ارتباط نزديك با نامادري يا ناپدري بيشتر خواهد بود. در اين مرحله، دريافت عشق و محبت از پدر و مادر واقعي و ناپدري – نامادري بسيار مهم است.

 

دبستاني: در اين سنين، كودك تحت استرس و ناراحتي شديدي است. از طرفي با برخي تغييرات و محدوديتها روبرو خواهد شد؛ مسئله خجالت در برابر هم سن و سالانش وجود خواهد داشت و از طرفي دیگر اگر برادر يا خواهر ناتني هم وجود داشته باشد، تعامل با آنها نيز، خود مشكلي دو چندان خواهد بود.

 

نوجواني: اين گروه نيز همانند كودكان دبستاني، اغلب احساس خشم، كينه و خصومت و درماندگي مي‌كنند ولي بدليل بروز تغييرات دوران بلوغ و تفكر غالب منفي در جامعه نسبت به ناپدري و نامادري و نيز آموزه‌هاي فرهنگي (نظير غيرت و ...)،كشمكش و اختلاف ميان نوجوان و ناپدري- نامادري معمولاً بسيار بالا خواهد بود.

این مقاله برگرفته شده از کتاب:

مسائل و مشکلات زناشویی و راهکارها
عنوان : مسائل و مشکلات زناشویی و راهکارها
تعداد صفحه : 312
نوبت چاپ : چاپ سوم، بهار سال 1392
نویسندگان : دکتر سید اصغر ساداتیان،دکتر ماهیار آذر