دکتر اصغر ساداتیان - گاز گرفتن در کودکان

ناحیه کاربری
رمز را فراموش کرده ام   عضویت

دکتر اصغر ساداتیان - گاز گرفتن در کودکان

كودكان در حوالي يكسالگي كه دندان در مي‌آورند به طور اتفاقي ممكن است موقع شيرخوردن سينه را گاز بگيرند كه اگر بلافاصله او را متوقف نكنيد مي‌تواند موجب نوعي بازي و عادت در كودك درآيد. در حوالي 1 تا 2 سالگي كه هنوز قدرت كلامي بوجود نيامده، ممكن است كودك از گازگرفتن براي برقراري ارتباط با ديگران و جلب توجه استفاده كند و از 2 تا 3 سالگي به بعد راهي براي ابراز خشم و ترساندن ديگري بكار برده مي‌شود.

درايت و راه حل

  • لطفاً در زمان قليان احساسات براي ابراز علاقة خود كودك را گاز نگيريد ( اين روش‌هاپوهاست). دست يا لُپ او را بوس كنيد و او را در آغوش بگيريد).
  • يك قانون بگذاريد: ما هرگز آدم‌ها رو گاز نمي‌گيريم. اين كار باعث ناراحت شدن و درد آنها مي‌شود (بحث احتمال عفونت با كودك خردسال معني خاصي ندارد).
  • · يك روش جايگزين مشخص كنيد: به فرزند خود بگوييد كه هرگاه او چيزي را مي‌خواهد بيايد براي كمك به شما بگويد (يا اشاره كند) و هرگاه ناراحت و عصباني است قبل از اينكه كسي را گاز بگيرد بيايد و به شما بگويد. همراه داشتن يك دندانگير كه در مواقع ناراحتي بتواند آن را گاز بگيرد ممكن است كمك كننده باشد (خصوصاً در حوالي 5/1 تا 2 سالگي).
  • سريعاً او را متوقف كنيد: بلافاصله با نه قوي او را از اين عمل بازداريد. اگر كودك سابقه چنين كاري را دارد بايستي تا زمانيكه اين رفتار او از بين نرفته است بطور دائم مواظب او بود كه اين عمل را تكرار نكند (قبل از آنكه بخواهد جلوگيري شود).
  • تنبيه نكنيد: هيچ نوع تنبيه فيزيكي بكار نبريد. اين عمل هميشه با بدآموزي به همراه خواهد بود.
  • تبعيد كنيد: بلافاصله از تكنيك تبعيد استفاده كنيد. اگر شما را گاز گرفت بلافاصله او را به زمين نشانده و محل را ترك كنيد (به مبحث تبعيد كردن يا time out در صفحات قبل مراجعه كنيد).
  • قبل از قراردادن كودك در موقعيت‌هاي بالقوه محرك (زمين‌بازي، مهد كودك و ...) به او قانون را گوشزد كنيد و در صورت كنترل خود او را تحسين كنيد (ولي نظارت مستقيم خود را فراموش نكنيد).

این مقاله برگرفته شده از کتاب:

پرورش،تربیت و مراقبت از کودکان و نوجوانان 2 تا 5 سالگی
عنوان : پرورش،تربیت و مراقبت از کودکان و نوجوانان 2 تا 5 سالگی
تعداد صفحه : 248
نوبت چاپ : چاپ هشتم، سال 1392
نویسندگان : دکتر سید اصغر ساداتیان،دکتر ماهیار آذر،دکتر گلایل اردلان
قیمت : 90000 ريال

پدر و مادري و تربيت يك غريزه نيست، بلكه علم، هنر و فن است كه بايستي آن را فرا گرفت. با پرورش و تربيت صحيح فرزندانمان مي‌توانيم سعادت جامعه بشري را تضمين كنيم (و هيچ جايگزين و روش ديگري براي آن وجود ندارد). در اين كتاب سعي نموده‌ايم تا مفاهيم پايه و اساسي علم تربيت و پرورش كودكان 2 تا 5 ساله را بطور خلاصه و در عين حال كاملاً كاربردي با طرح پرسش و پاسخ و مثال‌هاي متعدد در قالب سي و يك فصل ارائه نماييم.