دکتر اصغر ساداتیان - مسئله انگشت دماغ کردن و وررفتن با دماغ در کودکان

ناحیه کاربری
رمز را فراموش کرده ام   عضویت

دکتر اصغر ساداتیان - مسئله انگشت دماغ کردن و وررفتن با دماغ در کودکان

اگرچه انگشت در دماغ کردن ( با یا بدون خارج کردن مواد از آن) همانند جویدن ناخن میتواند نوعی عادت عصبی باشد ولی عوامل دیگری نیز میتوانند موجب این رفتار شوند.

            در بسیاری از موارد، واقعا چیزی در مجرای بینی کودک وجود دارد که سعی در خارج کردن آن میکند و در غالب موارد ترشحات طبیعی بینی است که خشک شده اند و به دیواره بینی چسبیده اند. خشکی هوا (از جمله استفاده از تهویه های خشک خانگی) و عفونتهای مزمن (خصوصا سینوسها) بایستی در نظر گرفته شوند. گاهی ممکن است کودک دچار نوعی حساسیت (آلرژی) باشد که موجب تحریک مخاط و افزایش ترشحات می شود.

درایت و راه حل:

خوشبختانه برخلاف ناخن جویدن، این مشکل چندان مسئله ساز نبوده (بجز احتمال زخم شدن و عفونت، ناراحت کردن فرد بیننده) و غالبا قبل از رسیدن کودک به سن دبستانی برطرف میشود.

  • در صورت شک به مشکل طبی، مشاوره و معاینه توسط پزشک را در نظر داشته باشید.
  • در صورت خشک بودن هوای محل زندگی تمهیدات لازم را به عمل آورید.
  • برای رعایت بهداشت فردی به کودک کمک کنید (از جمله استفاده از دستمال کاغذی).
  • بدون اینکه متوجه رفتار شما شود، حواس کودک را منحرف کنید و بر حسب سن و علائق کودک، با بکار بستی تمهیداتی دستهای او را مشغول نگه دارید.
  • سرزنش و توبیخ نکنید. شاید تنها چیزی که میتوانید بگویید این است که (البته درِگوشی) دیگران دوست ندارند ببینند که کسی انگشت در دماغش می کند.
  • استرسهای خانه و او را به حداقل برسانید (از جمله حوصله سررفتن کودک).
  • محبت بی قید و شرط عطا کنید.
  • کاملا به این رفتار بی توجهی کنید ( در بسیاری از موارد چنین رفتاری فقط و فقط جهت جلب توجه والدین است). حتی نبایستی به این مسئله اشاره کنید.

این مقاله برگرفته شده از کتاب:

پرورش،تربیت و مراقبت از کودکان و نوجوانان 2 تا 5 سالگی
عنوان : پرورش،تربیت و مراقبت از کودکان و نوجوانان 2 تا 5 سالگی
تعداد صفحه : 248
نوبت چاپ : چاپ هشتم، سال 1392
نویسندگان : دکتر سید اصغر ساداتیان،دکتر ماهیار آذر،دکتر گلایل اردلان
قیمت : 90000 ريال

پدر و مادري و تربيت يك غريزه نيست، بلكه علم، هنر و فن است كه بايستي آن را فرا گرفت. با پرورش و تربيت صحيح فرزندانمان مي‌توانيم سعادت جامعه بشري را تضمين كنيم (و هيچ جايگزين و روش ديگري براي آن وجود ندارد). در اين كتاب سعي نموده‌ايم تا مفاهيم پايه و اساسي علم تربيت و پرورش كودكان 2 تا 5 ساله را بطور خلاصه و در عين حال كاملاً كاربردي با طرح پرسش و پاسخ و مثال‌هاي متعدد در قالب سي و يك فصل ارائه نماييم.